Írán, 7 let vězení
za podporu ženských práv
Jmenuji se Atena, je mi 30 let a před dvěma lety mě odsoudili k 7 letům vězení za to, že jsem si dovolila postavit za práva jiných.
Důvodem Atenina zatčení byla mimo jiné její prohlášení na Facebooku a Twitteru, kde se zastávala íránských žen nebo kritizovala množství poprav. Přispěla k němu i její účast na pokojných demonstracích nebo distribuce letáků proti trestu smrti. Tyhle aktivity byly posouzené například jako „zločiny proti národní bezpečnosti“ nebo „šíření antisystémové propagandy.“ Odsoudili ji v nespravedlivém procesu, který trval jen pár desítek minut. Trest si odpykává v jednom z nejobávanějších íránských vězení Shahr-e-Rey, kde je v přeplněných celách a nehygienických podmínkách bez přístupu k pitné vodě nebo lékařské péči vystavena vysokému riziku mučení.
Čína, 8 let vězení za aktivismus
proti nespravedlivým popravám
Říkají mi Tufu a většinu svého života jsem zasvětil obraně lidských práv, za což si odpykávám 8 let vězení. Podle čínského soudu jsem se totiž dopustil „podrývání státní moci“.
Ve skutečnosti se Wu Kan pouze zastával nespravedlivě vězněných a dlouhodobě upozorňoval na potírání lidských práv v Číně. Tufu je uznávaný aktivista, který pořádal demonstrace proti nespravedlivým odsouzením k trestu smrti nebo na podporu nezávislé práce lidskoprávních právníků. Rozsudek k osmi letům ve vězení za aktivismus, který soud potvrdil v dubnu 2018, je tolik přísný proto, že nepřiznal vinu a ještě navíc jmenovitě označil lidi, kteří ho ve vazbě mučili. Aktivisté a obránci lidských práv v Číně jsou i dnes systematicky monitorováni, obtěžováni, zastrašováni, zatýkáni a vězněni.